Bogdan Trojanek & Terne Roma
Zespół

Zespól *TERNO* zaledwie dwa lata po założeniu, grał już coraz to więcej koncertów. Stawaliśmy się znani, ale w 1998 roku postanowiliśmy wyjechać do Londynu. Tam mieszkał mój teść razem ze swoją rodziną. Spędziliśmy w Wielkiej Brytanii ponad rok. Był to czas licznych koncertów, wielkiego doświadczenia i ćwiczenia warsztatu muzycznego, ale również – doskonalenia swoich umiejętności.

W 1999 roku, kiedy już wróciliśmy do Polski, założyłem zespół *TERNE ROMA*. Tamtego lata wystąpiliśmy na Festiwalu w Ciechocinku, ale z powodu awarii sprzętu i tremy – nie zajęliśmy miejsca, które dałoby nam satysfakcje. Tamto wydarzenie stało się motywacją do jeszcze większej pracy.

Rok później znowu wystąpiliśmy w Ciechocinku. Tym razem pokazaliśmy, na co nas stać.

Podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Piosenki Romów w 2000 roku wygraliśmy wszystkie nagrody, które były do zdobycia: Nagrodę Publiczności i Nagrodę Telewidzów. I od tego się zaczęło: dostaliśmy mnóstwo propozycji nagrań, koncertów, wywiadów…

Jesteśmy zespołem rodzinnym. Prezentujmy kulturę Romów, a w swoich występach nawiązujemy do tradycji. Nasz Zespół tworzy 11 osób. Mamy na swoim koncie 10 płyt.