Muzyka romska to nie tylko piękny śpiew, ale również barwne przedstawienie. Koncerty Romów w oczach publiczności, to przede wszystkim barwne stroje, falujące sukienki, ognisty taniec. Wielokrotnie pytaliśmy ludzi, z czym kojarzą im się koncerty Romów i za każdym razem odpowiedź była podobna : kolorowe suknie, piękne cyganeczki, wesoła muzyka, taniec, melodie porywające do tańca i zabawy.

Romowie koncertowali od zawsze, starsi pamiętający czasy taborowe wspominają jak grali i śpiewali a wokół zbierała się publiczność, aby posłuchać pięknych cygańskich melodii. To też były swojego rodzaju koncerty Romów, może nie takie jak dziś, kiedy Romowie ze swoją muzyką zapraszani są na różnego rodzaju Festiwale, dni miast, dni kultur i wiele innych uroczystości. Wtedy był to spontaniczny śpiew, taniec, chwila, kiedy cyganie przy swoim taborze odpoczywali, bawili się, pokazywali jak piękna muzyka wypływa z ich serc.

Romowie wędrowali całymi rodzinami, dla każdego Roma największym skarbem i darem od boga jest właśnie rodzina, i tak jest do dziś. Dziś też większość zespołów romskich to zespoły rodzinne, przykładem jest jeden z najbardziej znanych zespołów romskich w Polsce Bogdan Trojanek& Terne Roma.