Zespół

Zespól *TERNO* zaledwie dwa lata po założeniu, grał już coraz to więcej koncertów. Stawaliśmy się znani, ale w 1998 roku postanowiliśmy wyjechać do Londynu. Tam mieszkał mój teść razem ze swoją rodziną. Spędziliśmy w Wielkiej Brytanii ponad rok. Był to czas licznych koncertów, wielkiego doświadczenia i ćwiczenia warsztatu muzycznego, ale również – doskonalenia swoich umiejętności.

W 1999 roku, kiedy już wróciliśmy do Polski, założyłem zespół *TERNE ROMA*. Tamtego lata wystąpiliśmy na Festiwalu w Ciechocinku, ale z powodu awarii sprzętu i tremy – nie zajęliśmy miejsca, które dałoby nam satysfakcje. Tamto wydarzenie stało się motywacją do jeszcze większej pracy.

Rok później znowu wystąpiliśmy w Ciechocinku. Tym razem pokazaliśmy, na co nas stać.

Podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Piosenki Romów w 2000 roku wygraliśmy wszystkie nagrody, które były do zdobycia: Nagrodę Publiczności i Nagrodę Telewidzów. I od tego się zaczęło: dostaliśmy mnóstwo propozycji nagrań, koncertów, wywiadów…

 

Cygański zespół Bogdan Trojanek & Terne Roma wydał 10 płyt i nagrał kilkanaście teledysków, które goszczą na antenie radia i telewizji ogólnopolskiej. W obecnej chwili zespół pracuje nad materiałem do nowej płyty. Bogdan Trojanek jest posiadaczem wielu odznaczeń, zarówno muzycznych jak i charytatywnych. Zespół Terne Roma w 2003r. został nominowany do Fryderyków w kategorii Folk, w tej samej kategorii otrzymał Statuetkę Złotego Głosu Opole 2001,rok wcześniej zespół Terne Roma na Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Muzyki Romów, zdobył wszystkie możliwe nagrody: nagrodę jury, nagrodę publiczności oraz telewidzów. Sam Bogdan za prace na rzecz dzieci, osób starszych oraz zwierząt otrzymał wiele medali i odznaczeń. W roku 2000 Kapituła składająca się z dziennikarzy i polityków przyznała Bogdanowi statuetkę Człowieka Roku. Jako jedyny Rom na świecie jest odznaczony Orderem Uśmiechu, Kapituła Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” przyznała Mu Medal Dobrego Samarytanina, za prace na rzecz dzieci otrzymał również Medal Księcia Warcisława, oraz Medal Jordana. Za pracę na rzecz integracji został odznaczony Medalem Senatu, oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, którym odznaczył Go Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.