Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów co roku odbywa się w trzeci weekend lipca. Festiwal jest największą imprezą romską w Europie ale także na świecie, podczas którego może zaprezentować się niejeden zespół romski.

Pomysłodawcą oraz organizatorem Festiwalu Romów jest jeden z najpopularniejszych Romów w Polsce – Don Vasyl Szmidt. Już od początkowych lat trwania festiwalu romskiego – Bogdan Trojanek i Terne Roma są jednymi z głównych gwiazd goszczących podczas niniejszego festiwalu. W 2000 r podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w zorganizowanym konkursie, do którego stanęły największe gwiazdy muzyki cygańskiej zespół romski Bogdan Trojanek i Terne Roma- zdobył wszystkie możliwe nagrody tj. nagrodę publiczności, nagrodę telewidzów oraz nagrodę jury. Stało się to za sprawa piosenki „Naker Ćhaje”, napisanej przez Bogdana Trojanka. Wygrana na festiwalu przyczyniła się do tego, iż zespół zaczął dostawać mnóstwo propozycji nagrań, koncertów, oraz wywiadów.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów odbędzie się 15 i 16 lipca w Ciechocinku. Głównym organizatorem imprezy jest Współorganizatorem imprezy jest TVP 2, zaś partnerami są Władze Samorządowe Miasta Ciechocinek oraz Królewska Fundacja Romów.