W Polsce mamy wiele zespołów cygańskich. Najbardziej znany zespół cygański w Polsce, to zespół Bogdan Trojanek& Terne Roma, który jest zespołem rodzinnym rodziny Trojanek, w skład, którego wchodzą dzieci, wnukowie, rodzeństwo i przyjaciele rodziny lidera Bogdana Trojanka.

Kolejny zespół cygański w Polsce, o którym zapewne wiele osób słyszało to Don Vasyl i cygańskie gwiazdy. Don Vasyl jest pomysłodawca i głównym organizatorem największego w europie festiwalu muzyki Romów , który odbywa sie od 20 lat i integruje tysiące ludzi. Zespół cygański w Polsce to nie tylko radosne koncertowanie, ale także możliwość pokazania społeczeństwu większościowemu pięknej kultury i tradycji mniejszości etnicznej romskiej.

Każdy zespół cygański w Polsce nawiązuje w swojej muzyce do dawnych czasów taborowych, do wartości najważniejszych dla cygana czyli miłości, szacunku, rodziny, wolności, Boga, przyrody, zwierząt, do tego wszystkiego co każdy prawdziwy cygan w sercu nosi od urodzenia. ” Cygan z pieśnią sie rodzi, z pieśnią umiera. Nie wierzycie, spytajcie rzek, lasów i łąk, one z nami śpiewały, powędrujcie więc z nami z piosenką” Te słowa dają wyraźny obraz tego, że dla każdego muzyka romskiego, śpiew to nie tylko praca, ale pamięć o tym co było…