„Terne Roma” jest to cygański zespół, który został założony przez Bogdana Trojanka w 1999r. Zespół ten, prezentuje muzykę taborowo-cygańską. W 2000. r na Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Muzyki Romów za sprawą piosenki „Naker Ćhaje” napisanej przez Bogdana Trojanka zespół „Terne Roma” zdobył wszystkie możliwe nagrody tj. nagrodę publiczności nagrodę telewidzów oraz nagrodę jury.

W 2003 roku zespół nagrał płytę „Grajcie bracia”, która wydało Polskie Radio, na której gościnnie wystąpił Malina Kowalewski Band. Płyta ta została zgłoszona do nagrody Fryderyków w kategorii Folk. W tej samej kategorii w 2001r. Bogdan Trojanek otrzymał Statuetkę Złotego Głosu. Zespół Bogdan Trojanek i „Terne Roma” wydał 10 płyt i nagrał 6 teledysków, które goszczą na antenie radia i telewizji ogólnopolskiej, oraz na antenie londyńskiego radia Polonia. Zespół koncertuje zarówno w kraju jak i za granica m.in. w Portugalii, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, Czechach i Słowacji.

W 2003 roku, TVP 2 nakręciła film dokumentalny po tytułem „Witaj bracie w cygańskim taborze”, w którym został poruszony m.in. wątek o życiu Bogdana Trojanka i jego rodziny. Film ten był wystawiany na festiwalu filmowym w Cannes. W 2002 roku została wydana biografia Bogdana Trojanka „Bogdan Trojanek -Terne Roma Kolorowe motyle” napisana przez M. Łuczak.